Wednesday, January 2, 2013Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
អ្នក​ភូមិ​បឹងកក់​៩​គ្រួសារ​បដិសេធ​មិន​ទទួល​យក​សំណង​ពី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេ
សមត្ថកិច្ច​ខណ្ឌ​ដូនពេញ ឈរ​មើល​ក្រុម​កម្មករ​ក្រុមហ៊ុន​ចិន ​ស៊ូកាគូ (Sukaku) រុះរើ​ផ្ទះ​របស់​អ្នក​ភូមិ​បឹងកក់ កាល​ពី​​ថ្ងៃ​ទី​១៤ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១០។ RFA/Ouk Savborey
by Borosrath, khmernationalist
សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​កោះ​ហៅ​អ្នក​ភូមិ​១ ក្នុង​តំបន់​បឹងកក់ ឲ្យ​ទៅ​ជួប​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ពុធ ទី២ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៣ ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​រថភ្លើង។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា កិច្ច​ប្រជុំ​ជិត​មួយ​ម៉ោង​រវាង​មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ជាមួយ​តំណាង​អ្នក​ភូមិ មិន​ទាន់​បាន​សម្រេច​លទ្ធផល​អ្វី​ទេ។
អ្នក​ភូមិ​បឹងកក់ ចំនួន ៩​គ្រួសារ បាន​បដិសេធ​មិន​ទទួល​យក​សំណង​ផល​ប៉ះពាល់​តិចតួច​ដែល​មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ បង្គាប់​ឲ្យ​យក​ជា​ថ្នូរ​នៃ​ការ​ចាក​ចេញ​ពី​លំនៅឋាន។
នេះ​ជា​លើក​ទី១ ហើយ ដែល​អ្នក​ភូមិ​១ នៅ​តំបន់​បឹងកក់ បាន​ជួប​ចរចា​រក​ដំណោះស្រាយ​ពី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ បន្ទាប់​ពី​ផ្ទះ​អ្នក​ភូមិ​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ និង​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ូកាគូ (Shukaku) បញ្ជាក់​ថា ផ្ទះ​របស់​ពួក​គាត់​បាន​សង់​លយ​ចូល​ក្នុង​ដែនដី​គ្រប់គ្រង​របស់​ក្រុមហ៊ុន។
តំណាង​ពលរដ្ឋ​នៅ​ភូមិ១ លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក្ត ថ្លែង​ថា ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​ភូមិ​ចំនួន ១៦​គ្រួសារ ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​ភូមិ១ មាន​តែ ៩​គ្រួសារ​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ចូល​ក្នុង​សាលា​ក្រុង ដើម្បី​ពិភាក្សា​រក​ដំណោះស្រាយ។
លោក​បន្ត​ថា អភិបាល​រង លោក ឃួង ស្រេង បាន​ដឹកនាំ​កិច្ច​ប្រជុំ​នោះ ហើយ​បាន​បង្គាប់​ឲ្យ​អ្នក​ភូមិ​ទទួល​យក​សំណង​ប្រាក់​ចំនួន ៨​ពាន់​ដុល្លារ និង​លុយ ២​លាន​រៀល ជា​ថ្លៃ​រុះរើ​ផ្ទះ​ចេញ​ពី​តំបន់​បឹងកក់។ ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​ទទួល​ទេ​នោះ សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ នឹង​អនុវត្ត​ទៅ​តាម​ច្បាប់៖ «គំរាម​យើង​យក​បណ្តោយ! ថ្ងៃ​ក្រោយ​គេ​នឹង​ធ្វើ​សេចក្តី​ជូន​ដំណឹង ហើយ​កាត់​ផ្ទះ​របស់​យើង​ពាក់​កណ្ដាល ហើយ​តាម​ពិត​គេ​ថា​ពួក​យើង​ហ្នឹង​រស់នៅ​ខុស​ច្បាប់ គេ​ត្រូវ​យក​ច្បាប់​ភូមិបាល​យក​អី​មក​ហើយ ហើយ​អាជ្ញាធរ​គ្មាន​អ្វី​ក្រៅ​ពី​ការ​វៃ​ខ្នោះ​ឃុំ​ឃាំង​ប៉ុណ្ណឹង។ គេ​ថា​អាជ្ញាធរ​គេ​ថា​គេ​ធ្វើ​តែ​អ៊ីចឹង»
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា តំណាង​អ្នក​ភូមិ១ លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក្ត បញ្ជាក់​ថា​អ្នក​ភូមិ​បាន​បដិសេធ​ភ្លាមៗ​ទៅ​អភិបាល​រង​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ចំពោះ​សំណើ​ឲ្យ​ទទួល​ប្រាក់​សំណង ដោយ​បញ្ជាក់​ពី​ជំហរ​អ្នក​ភូមិ​ថា ពួក​គាត់​ចង់​ឲ្យ​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​នឹង​កន្លែង លើ​ដី​ទំហំ ១២,៤៤​ហិកតារ តាម​អនុក្រឹត្យ​១៨៣ របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល។
ទាក់​ទិន​នឹង​បញ្ហា​នេះ លោក ឃួង ស្រេង អភិបាល​រង​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ បញ្ជាក់​ថា អ្នក​ភូមិ១ ប៉ះពាល់​ជាមួយ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​តំបន់​បឹងកក់ និង​មួយ​ទៀត គឺ​ប៉ះពាល់​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្លូវ​រថភ្លើង។ ជា​គោលការណ៍ រដ្ឋាភិបាល​ផ្តល់​សំណង​ចំនួន ៨​ពាន់​ដុល្លារ និង​លុយ ២​លាន​រៀល ជូន​ពលរដ្ឋ​ដែល​ប៉ះពាល់​ទាំង​នោះ។ លោក ឃួង ស្រេង មិន​បាន​លើក​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​នឹង​កន្លែង​មក​ចរចា​ជាមួយ​អ្នក​ភូមិ​ទេ។
លោក​បន្ត​ថា អាជ្ញាធរ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ទុក​ពេល​ពី ៧​ថ្ងៃ​ទៅ ១០​ថ្ងៃ សម្រាប់​ឲ្យ​អ្នក​ភូមិ​ជ្រើស​រើស។ លោក​បញ្ជាក់​ថា តាម​ច្បាប់ អ្នក​ភូមិ​ត្រូវ​បើក​ផ្លូវ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ៖ «ជម្រើស​របស់​គាត់ គឺ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទៅ​តាម​គោលការណ៍​ចាស់ ៨ពាន់​ដុល្លារ និង ២​លាន។ អ៊ីចឹង​ទេ គាត់​ត្រូវ​កាត់​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ ព្រោះ​ថា​ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍ​ដើម្បី​ប្រទេស​ជាតិ រាជ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រគល់​ជូន។ អ៊ីចឹង ផ្លូវ​ច្បាប់​ត្រូវ​តែ​បើក​ផ្លូវ​ឲ្យ​គេ​វិនិយោគ»
លោក ឃួង ស្រេង មិន​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ចំណាត់​ការ​ណា​មួយ​ដល់​អ្នក​ភូមិ​បឹងកក់ នោះ​ទេ ប្រសិន​បើ​ពួក​គាត់​មិន​ព្រម​ទទួល​សំណង​តាម​ការ​ស្នើសុំ​ពី​អាជ្ញាធរ។
ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ​ដែរ លោក សៀ ភារម្យ នាយក​លេខាធិការដ្ឋាន​ក្រុម​ការងារ​ពិសេស​សិទ្ធិ​លំនៅឋាន​យល់​ឃើញ​ថា មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ប្រហែល​ជា​បំភ្លេច​នូវ​អនុក្រឹត្យ​១៨៣ របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​បាន​ធ្វើ​បុរេប្រទាន​កម្ម​ដី​ទំហំ ១២,៤៤​ហិកតារ ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​បឹងកក់ ដែល​មិន​ទាន់​ទទួល​សំណង។ លោក​បន្ត​ថា មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ គួរ​យក​ជម្រើស​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​នឹង​កន្លែង​មក​ជជែក​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ​ផង​ដែរ ក្រៅ​តែ​ពី​ការ​បង្ខំ​ឲ្យ​ទទួល​សំណង​តិចតួច៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា ប្រសិន​បើ​អាជ្ញាធរ​គោរព និង​ឲ្យ​តម្លៃ​សញ្ញា​របស់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​របស់​ខ្លួន គួរ​តែ​គោរព និង​អនុវត្ត​អនុក្រឹត្យ​របស់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ហ្នឹង ហើយ​ធ្វើ​ការ​ចរចា​ជាមួយ​ពួក​គាត់​ឲ្យ​បាន​សមរម្យ។ គួរ​តែ​បញ្ឈប់​នូវ​ការ​គំរាម​កំហែង»
នៅ​ក្នុង​ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០០៧ សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ផ្តល់​កិច្ច​សន្យា​ជួល​រយៈពេល ៩៩​ឆ្នាំ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍​ឯកជន​ស៊ូកាគូ ហើយ​កិច្ច​សន្យា​ជួល​នេះ​មាន​តម្លៃ ៧៩​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។ ពលរដ្ឋ​សហគមន៍​បឹងកក់ ស្នើសុំ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ កំណត់​ព្រំប្រទល់​តំបន់​អនុក្រឹត្យ​ទំហំ​ជាង ១២​ហិកតារ​ជូន​ពលរដ្ឋ និង​បញ្ឈប់​ការ​បណ្ដេញ​ចេញ​ដោយ​បង្ខំ៕