Wednesday, January 2, 2013Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
បញ្ហា​ដែល​នឹង​ក្លាយ​ជា​ប្រធានបទ​ឃោសនា​បោះ​ឆ្នោត​
By Borosrath, khmernationalist
តើ​មាន​សំណុំរឿង​អ្វី​ខ្លះ​ដែល​នឹង​ក្លាយ​ជា​របៀប​វារៈ​នៃ​ការ​ឃោស​នា​បោះឆ្នោត​ខាង​មុខ​នេះ? អ្នក​តាមដាន​ស្ថានការ​ណ៍​នយោបាយ​មួយ​ចំនួន​មក​ពី​អង្គការ​ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​លើក​ឡើង​នូវ​បញ្ហា​ដីធ្លី ជីវភាព​របស់​មន្ត្រី​រាជការ បញ្ហា​ព្រំដែន ការ​កែ​ទម្រង់​រដ្ឋបាល និង​ប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌​ជាដើម។ ទាំងនេះ​ជា​បញ្ហា​ដែល​គណបក្ស​ប្រឆាំង​នឹង​លើក​ឡើង​ដើម្បី​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល។
អ្នក​តាមដាន​​​ឆាក​នយោបាយ​នៅ​កម្ពុជា​មួយ​ចំនួន​បាន​លើក​ឡើង​ផ្សេងៗ​គ្នា​នូវ​ប្រធានបទ​ឃោសនា​បោះឆ្នោតនៅ​ពេល​ខាងមុខ។ លោក​គល់ បញ្ញា នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​សង្កេតការណ៍​បោះឆ្នោត Comfrel បាន​ប្រមើល​ឃើញ​ថា ការ​បង្កើន​ជីវភាព​​របស់​មន្ត្រី​រាជការ និង​របស់​ពលរដ្ឋ​ទូទៅ​នឹង​ក្លាយ​ជា​របៀបវារៈ​នៃ​ការ​វាយ​ប្រហារ​គ្នា​រវាង​អ្នក​នយោបាយ​សម្រាប់​ការ​ប្រជែង​នៅ​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​ខាងមុខ។
សម្រាប់​លោក​គល់ បញ្ញា ការ​ប្រជែង​គ្នា​រវាង​គណបក្ស​ប្រឆាំង និង​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ចាប់​ផ្តើម​ហើយ​តាម​រយៈ​សារ​នយោបាយ​របស់​មេ​ដឹកនាំ​គណបក្ស។ លោក​គល់ បញ្ញា​ លើកឡើង​ថា ខណៈ​ដែល​គណបក្ស​ប្រឆាំង​បាន​ផ្តើម​និយាយ​អំពី​ការ​តំឡើង​ប្រាក់ខែ​ដល់​មន្ត្រី​រាជការ និង​មនុស្ស​ចាស់​នោះ រដ្ឋាភិបាល​តាម​រយៈ​លោក​នាយករ​ដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ព្យាយាម​បង្ហាញ​អំពី​គោល​នយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារ​ចនាសម្ព័ន្ធ និង​ការ​ពង្រឹង​ក្រុម​មូលធន​និយម ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ជឿ​ថា អាច​ជួយ​ពង្រឹង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ជីវភាព​ពលរដ្ឋ​បាន​នោះ។ ក្រៅ​ពី​បញ្ហា​ជីវភាព​របស់​មន្ត្រីរាជការ លោក​គល់ បញ្ញា​អះអាង​ថា បញ្ហា​ដីធ្លី ព្រំដែន និង​បញ្ហា​អន្តោប្រវេសន៍​នៅ​តែ​ជា​ប្រធាន​បទ​ឃោសនា​បោះឆ្នោត​ដដែល។ ហើយ​ថា​លោក​នៅ​តែ​ជំរុញ​អោយ​មាន​ការ​សួរ​ដេញដោល​គ្នា​ជា​សាធារណៈ​រវាង​បេក្ខជន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។
បញ្ហា​ចុងក្រោយ​ទាំងនេះ បូករួ​ម​ទាំង​បញ្ហា​ពុករលួយ​ផង ក៏​ត្រូវ​បាន​មើល​ឃើញ​ដោយ​លោក​ឯម សុវណ្ណរ៉ា ប្រធាន​ផ្នែក​សន្តិសុខ និង​នយោបាយ​អន្តរជាតិ​នៃ​រាជ​បណ្ឌិត​សភាកម្ពុជា​ផង​ដែរ។ អ្នក​តាមដាន​ស្ថានការ​នយោបាយ​រូប​នេះបាន​ថ្លែង​ថា គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ទំនងជា​បាន​ត្រៀម​ខ្លួន​ដើម្បី​បកស្រាយ​បញ្ហា​ទាំងនេះ​ហើយ។ ចំពោះ​លោក​ឯម សុវណ្ណារ៉ា ការ​ឃោសនា​បោះឆ្នោត​នឹង​អាច​តឹងតែង​ខ្លាំង​ដោយសារ​តែ​កម្រិត​នៃ​ការ​យល់​ដឹង និង​ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​រីកចម្រើន​ច្រើន​ដែរ។ ហើយ​ថា​ឧបសគ្គ​មួយ​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​នោះ គឺ​ការ​រួមគ្នា​នៃ​គណបក្ស​ជំទាស់​ទាំងពីរ។
ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ដែរ លោក​មេធាវី​សុក សំអឿន នាយក​អង្គការ​ក្រុម​អ្នក​ច្បាប់​ការពារ​សិទ្ធិ​កម្ពុជា​បាន​អះអាង​ថាការ​ប្រជែង​គ្នា​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​ក្នុង​ពេល​ខាងមុខ​​អាច​ក្តៅ​គគុក​ជាង​ការ​បោះឆ្នោត​មុនៗ ដោយសារ​តែ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​សព្វថ្ងៃ​ដែល​មាន​អាសនៈ​ច្រើន​លើសលុប​​នៅ​ក្នុង​​រដ្ឋសភា​ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​មិន​អោយ​សំឡេង​នេះ​ធ្លាក់​នោះ​ឡើយ។
លោក​សុក សំអឿន​បាន​ទាយ​ទុក​ថា របៀប​វារៈ​នៃ​ការ​ឃោសនា​បោះឆ្នោត គឺ​បញ្ហា​ដីធ្លី ការ​កែ​ទម្រង់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ និង​ប្រព័ន្ធ​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ៕