Tuesday, December 18, 2012Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
មកដល់សម័យដ៏ទំនើប នេះហើយប្រទេសកម្ពុជា នៅមិនទាន់ដើរចូលដល់ទីលាន នៃកិត្តិយសនៅឡើយទេ
មកដល់សម័យដ៏ទំនើប នេះហើយប្រទេសកម្ពុជា នៅមិនទាន់ដើរចូលដល់ទីលាន នៃកិត្តិយសនៅឡើយទេ ទោះជាពីរបីទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ គេសង្កេតឃើញមានដុះដាលព្រោងព្រាតនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធល្អៗរួម និងសេដ្ឋកិច្ច ដែលកំពុងតែលូតលាស់ជាបណ្តើរៗហើយក៏ដោយ។
រាស្ត្រ មានភ្នែកមើលឃើញរូបភាពនេះ តែសង្គមខ្មែរទាំងមូល នៅគ្រប់ជនបទ គ្រប់ទីកន្លែងភូមិស្រុកខេត្តខណ្ឌ រាស្ត្រខ្មែរភាគច្រើនជាទូទៅ មានការញញើតញញើម រអើលខ្នង ក្នុងការនិយាយបូរបាច់ពីអារម្មណ៍មួហ្មងរបស់ពួកគេ ដែលទាក់ទងដល់ការរិះគន់រាជរដ្ឋាភិបាលខ្មែរបច្ចុប្បន្ន។ ការខ្លាចរអាយ៉ាងនេះ ជាការបាត់បង់ភាពសឿងបឿង និងកិត្តិយស រស់ក្នុងភាពជា«មនុស្ស» នាសម័យទំនើប នៃជនជាតិខ្មែរ ហើយក៏ជាការបាត់បង់កិត្តិយស ចំពោះ«ពូជសាសន៍ខ្មែរ»ដែលធ្លាប់មាន អរិយធម៌ខ្ពស់កេរ្តិ៍ឈ្មោះល្អរុងរឿងកាលពីព្រេងនាយ ក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ កលិយុគ ក្នុងស្រុកទេស ក៏បានកន្លងហួសទៅ តែបន្សល់ទុកនូវអនុស្សាវរីយ៍ មហាគ្រោតគ្រាត ជូរចត់ ក្នុងអារម្មណ៍យើងរាល់គ្នាដែលជាខ្មែរជំនាន់មុន។ យើងយំអត់ចេញទេ តែយើងអួលដើមក ហើយទឹកភ្នែករកកល់នឹងហូរស្រក់ចុះម្តងៗ ពេលយើងអង្គុយតែឯង ក្នុងទីស្ងប់ស្ងាត់មួយ ហើយចាប់ផ្តើមនឹកឃើញរឿងរ៉ាវដែលកន្លងទៅ។
យើងនឹករឿងដើម... យើងនឹកដល់អ្នកជាទីស្រឡាញ់របស់យើង ដែលទទួលរងគ្រោះហើយស្លាប់ទៅយ៉ាងវេទនានិងកណ្តោចកណ្តែងជា ទីបំផុត។ ការនឹករឭកមិនចប់មិនហើយ ដែលជួនកាល ទឹកភ្នែកក៏ហូរស្រក់ចុះ ទាំងមិនដឹងខ្លួន។ យើងសួរខ្លួនឯងថា ឯណាទៅសេចក្តីសុខរបស់ខ្មែរ? ឯណាទៅកិត្តិយសនៃជនជាតិខ្មែរដែលរស់ក្នុង«ភាពជាមនុស្ស»នឹងគេ? យើងមិនយល់សោះទេ សេចក្តីវេទនាអាប់ឱនទាំងនេះ ដែលនៅតែគ្របដណ្តប់លើជីវិតយើង។ យើងឆ្ងល់ហើយយើងចង់ដឹងថាតើមានកត្តាអ្វីខ្លះ ដែលធ្វើឲ្យយើងរបូតធ្លាក់ឆ្ងាយ ពីភាពថ្កុំថ្កើងរុងរឿងនាសម័យដើមនៃប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ? យើងស្តាយ... មហាស្តាយ ចំពោះឧត្តមភាពនៃខេមរជាតិ ដែលត្រូវបាត់បង់អស់ទៅ។
ឥឡូវ យើងបានចូលមកដល់យុគនៃសម័យទំនើប នាប្រវត្តិសាស្ត្រមនុស្សជាតិ ឆ្នាំ២០១២។ តែខ្មែរនៅតែរងទុក្ខវេទនាដោយអន្លើ តាមភូមិស្រុកខេត្តខណ្ឌមួយចំនួន។ បានសេចក្តីថា រាស្ត្រខ្មែរមួយចំនួនបានសុខសាន្តសប្បាយរីករាយ សើចក្អាកក្អាយ ជាមួយមិត្តភក្តិនិងក្រុមគ្រួសារជារឿយៗ ខណៈដែលខ្មែរមួយចំនួនទៀត ទួញយំសោកសង្រេងដោយប្រការផ្សេងៗ ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ។ គេកំពុងជួបប្រទះ ភាពវេទនាក្នុងជីវិត ដោយសារហេតុផលប្លែកៗគ្នា។ ការមានជីវិត ហើយទទួលរងទុក្ខ តាមដំណើរធម្មជាតិ គឺជារឿងធម្មតារបស់សត្វលោកជាទូទៅ នៅលើផែនដី។ តែការដែលរាស្ត្រទទួលទារុណកម្ម ទាំងចិត្តទាំងកាយ យ៉ាងអយុត្តិធម៌ ពីសំណាក់អ្នកដឹកនាំរដ្ឋ ដែលបានទទួលសន្លឹកឆ្នោតច្រើន ហើយមានកាតព្វកិច្ចជាអ្នកជួយដោះស្រាយបញ្ហាជីវិតដ៏គ្រោតគ្រាត របស់រាស្ត្រ គឺជារឿងបញ្ច្រាសទិស ហើយជាហេតុផលមិនអាចទទួលយកបាននៅចំពោះមតិជាតិ និងអន្តរជាតិ។ គឺជាអំពើដែលគួរឲ្យថ្កោលទោស ស្អប់ខ្ពើម និងប្រមាថមើលងាយយ៉ាងស្ងៀមស្ងាត់ផងដែរ។ នេះជាទិដ្ឋភាពពិតប្រាកដជាក់ស្តែងក្នុងសង្គមខ្មែរបច្ចុប្បន្ន ហើយនេះ ក៏ជាលទ្ធផលមួយ ដែលផ្តល់ឲ្យដោយការគាបសង្កត់ការបញ្ចេញយោបល់ផ្សេងៗ ទាក់ទងដល់ការដុសខាត់ សង្គមខ្មែរឲ្យបានភ្លឺថ្លាឡើង។ ការគាបសង្កត់នេះ វាបាននិងកំពុងតែពន្លិច ការយល់ដឹងទាំងឡាយ ដែលចែកចាយដោយការមើលឃើញជ្រុងជ្រោយនៃបញ្ហាជាច្រើនពីសំណាក់ ទស្សនៈនានា ដែលរាស្ត្រខ្មែរ«ភាគតិច» បានខិតខំព្យាយាមលើកឡើងតាមការនិយាយផ្ទាល់មាត់ តទល់គ្នា ឬតាមការសរសេរផ្សាយតាមវិធីណាមួយ។ យើងពិនិត្យពិច័យឲ្យបានយូរ ឲ្យបានយល់ច្បាស់ ពីភូមិសាស្ត្រ និងប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ បូករួមនឹងព្រឹត្តិការណ៍បច្ចុប្បន្ន ដែលកំពុងតែកើតមានឡើង ក្នុងស្រុកខ្មែរ។ នោះយើងនឹងមើលឃើញគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ។ គឺជាមហាគ្រោះថ្នាក់ ដែលនឹងសង្គ្រុប ហើយសម្លាប់ខ្មែរ... ជាតិសាសន៍ខ្មែរ... ជាអវសាន បើខ្មែរងងឹតភ្នែកមើលមិនយល់អ្វី ហើយមេដឹកនាំខ្មែរមានចរិតកោងកាចព្រហើន មិនបន្ទន់ឥរិយាបទ ឲ្យបានសមស្រប ទាន់ពេលវេលា ព្រោះខ្លួន មិនយល់ទាល់សោះ ពីតម្លៃ និងផ្លែផ្កានៃសេរីភាពមតិ។ សេរីភាពមតិ គឺជាអ្នកឈរចាំយាមយ៉ាងប្រយ័ត្នប្រយែង ជាទីបំផុត ឃ្លាំមើលអស់ទាំងដំណើរខ្យល់ព្យុះសង្ឃរា ដែលអាចបក់បោកមកលើសង្គមខ្មែរ ហើយប្រកាសស្រែកប្រាប់ខ្មែរ ឲ្យប្រុងប្រៀប«ឲ្យបានទាន់ពេលវេលា» ព្រោះការស្លាប់បាត់បង់ គឺពិតជាមិនវិលល្ងាចវិញទេ។ សូមមេដឹកនាំខ្មែរបច្ចុប្បន្ន មេត្តាប្រុងស្មារតីចំពោះសៀវភៅប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរហើយក៏សូមឲ្យ យល់ ពីជីវិតមនុស្សរាប់លាននាក់ ដែលដាក់វាសនាខ្លួនក្នុងសតិបញ្ញានៃឥស្សរជនខ្មែរតែប៉ុន្មាននាក់ នោះ។
យើងមិនអាចទៅគាស់ខ្មោច មេដឹកនាំខ្មែរ ដែលបណ្តាលឲ្យប្រទេសធ្លាក់ចុះ ក្នុងភាពអន្តរធាន យកមកនោមដាក់ ទាត់ធាក់ ឬកាត់សេចក្តីបានទេ។ ព្រោះពួកគេចូលដេក ក្នុងទីឃុំឃាំងព្រលឹងមនុស្សអស់ហើយ។ តែសេចក្តីតូចទាប និងភាពរងទុក្ខទោស គឺគេបានបន្សល់ទុកឲ្យខ្មែរ៕